Які тварини змінюють колір шерсті на зиму?

Які тварини змінюють колір шерсті на зиму?

З настанням холодів батьки купують тобі нову дублянку чи пуховик. Та особлива, більш тепла шубка на зиму потрібна не тільки людині, але й лісовим мешканцям. Звірам, що не впадають у сплячку, холодно й небезпечно гуляти в строкатих літніх шубах по снігу. Тому більшість із них напередодні зими «перевдягаються».

228 т. 0

Новеньку шубку диким звірам щороку дарує сама природа. Подивимось, хто ці щасливчики?

Чому деякі тварини змінюють забарвлення шерсті взимку?

Зазвичай перед зимою колір шерсті змінюється у тварин, які мешкають на територіях, де сніг вкриває землю не менше місяця.

Травоїдним звірам зміна кольору хутра потрібна для того, щоб бути непомітними для хижаків, а останнім — щоб зливатися з навколишнім пейзажем та мати більший успіх на полюванні.

Так ближче до зими шубка дикого звіра набуває світло-сірого чи білого забарвлення, аби стати подібною до снігу, зливатися з корою дерев чи кольором сухої трави.

Однак шерсть тварин взимку має не лише маскувати їх під навколишнє середовище, але й зігрівати від надокучливих морозів — від них не втечеш. Тому окрім довгих красивих волосків зимова шубка має густий та щільний підшерсток, що захищає шкіру звірят від лютого холоду.

Такий теплий природний камуфляж оберігає мешканців лісу від небезпеки та дозволяє пережити голодний сезон холодів. З приходом тепла і сонця розкішна біла шубка линяє, поступаючись новим, рудим чи темно-сірим волоскам, які, немов паростки навесні, рвуться назовні.

Заєць-русак

Сірого зайця можна сміливо назвати майстром маскування, бо ж у нього повно ворогів. Вовки, лисиці, шуліки — зайцеві маскувальна шубка життєво необхідна.

Влітку заєць-русак коричневий або вохристо-сірий. Це дозволяє лишатися непомітним серед чагарників, на полях та луках, де обожнює селитися вухань.

Взимку заєць перевдягається у срібну сіру шубку. Однак голова, передня частина спини та вуха зостаються темними.

Арктичний біляк

Ближче до зими змінює колір шерсті й арктичний біляк. На відміну від русака, він віддає перевагу лісам з високими заростями трави, болотам та ялинникам. У теплу пору року арктичний біляк має ніжну сиву шубку.

У холодний сезон перетворюється на білосніжний пухнастий клубок, і лише китиці вух лишаються чорними. Арктичний біляк не має окремої нірки, через це маскувальна шуба для нього надзвичайно важлива. Удень арктичний біляк відпочиває у сніговій ямці, а вночі добуває їжу: обгризає кору повалених дерев.

Білка

Якщо модницям колір шуби диктують тенденції моди, то білкам — погодні умови. Так, білочки теж змінюють колір хутра на зиму, але не для краси, а щоб ховатися від ворогів: яструбів та куниць.

Влітку білка руда та пухнаста.

А взимку її шерсть має бліде сіре або чорне забарвлення. Так білці легше залишатися непомітною серед темно-сірих стовбурів та гілок.

В лютий мороз білка може заснути в своєму дуплі, куди вона завбачливо стягує опале листя, сухий мох — такі ж сірі й непримітні, однак м’які й теплі, як і її шубка.

Песець

Завдяки бурій шубці, яку песець носить влітку, йому легко сховатися серед чагарників — на песців частенько полюють лисиці, вовки, росомахи. Не проти поласувати м’ясом песця і хижі арктичні птахи: полярні сови, філіни та орлани.

А от взимку, коли навколо лежать кучугури снігу, песець перевдягається в красиву білу шубку. Поглянь! Він майже невидимий на снігу.

Горностай

Влітку хутро на спинці горностая буре з рижинкою, а животик — жовто-білого кольору.

Взимку шерсть тваринки, немов за помахом чарівної палички, стає білою і добре маскує свого господаря від охочих ним поживитися.

Змінюють колір шубки на зиму і ласки, дуже схожі на горностаїв тваринки.

Північний олень

Хутро північного оленя влітку має насичене сіре забарвлення, близьке до навколишніх пейзажів. Складається з двох шарів: нижнього щільного, який не пропускає вологи та вітру, і зовнішнього довгого — з порожніх, наповнених повітрям волосків.

До зими північний олень готується по-особливому: відрощує густу білу гриву. Цікаво, що шерсть тварини вкриває не лише тулуб, голову та кінцівки, а навіть ніс та роги. Ось чому північним оленям не страшні морози.

Куріпка біла

Ця перната красуня, мешканка суворих регіонів Північної півкулі, влітку хизується сіро-бурим оперенням та яскраво-червоними бровами.

А взимку перефарбовує своє пір’я у білий колір. Однак зовнішні пір’їнки хвоста лишаються чорними. Оскільки пташка майже не літає і веде наземний спосіб життя, від хижаків вона ховається у чагарниках та снігових нірках.

Багато тварин колір шерсті на зиму не змінюють, однак їхня шубка змінюється кардинально: стає густішою, розкішнішою. Як от у лисиці. Вовки також утеплюються на зиму. Їхнє хутро збагачується світлим щільним підшерстком, стає довшим та жорстким. Вовкам це необхідно, адже вони сплять прямісінько на снігу, закривши хвостом ніс та лапи.

Читай також:

Помітили орфографічну помилку? Виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Рейтинг

228 т. 0

оцінити публікацію

Додатив замітки

Які тварини змінюють колір шерсті на зиму?

Щоб залишити коментар   авторизуйтесь

Коментарі:

Немає результатів.